Как се прави сайт
Разработка на основната структура на сайта. Как се прави сайт. Когато сме решили темата на проекта, сме избрали подходящия материал. Следващият етап ще бъде изработка на основната структура на сайта. Структурата на проекта предполага разделите на сайта, в съответствие с които ще се формира навигационното меню и ще се изгради дизайнът на проекта. На този етап можете да класифицирате материала по теми и раздели. Изработване на оформлението на сайта. След като сме решили структурата на проекта, можем да изготвим оформлението на проекта схематично. За да нарисувате скица, можете да използвате хартия и писалка. Важно е да се отбележи, че този етап не е чертеж на завършено оформление на дизайна, а просто схематична скица. Която е направена, за да се разбере как ще бъдат разположени основните информационни блокове, графики и други елементи на дизайна на сайта.
Как се прави сайт и неговите елементи
Много често основните елементи на страницата на един сайт са, съдържащия блок, лого, навигация, съдържание, долен колонтитул и свободно пространство. Свободното пространство не е елементна дизайна, а концепция. Как се изработва уебсайт. Съдържащ блок. Самият елемент на тялото или divi може да действа като контейнер на страницата. Ширината на съдържащия блок може да бъде различна или да бъде фиксирана. Лого. Това е текстов или графичен компонент на проекта, който го отличава от другите. Логото най-често се поставя в горния ляв ъгъл на страницата или в средата в зависимост от оформлението на сайта. Навигация. Главната лента за навигация съдържа връзки към основните раздели на сайта. Навигационната лента най-често се поставя в горната част на страницата. Съдържание. Съдържанието е основният градивен елемент на уеб страницата. Тя заема водеща роля в дизайна на страницата, поради което заема повече място, освен текст се поддържа и от графики.
Елементи на страницата
Долен колонтитул. Този елемент се намира в долната част на страницата и обикновено съдържа информация за притежателя на авторските права. Контакт и правна информация, връзки към основните раздели на сайта, често дублираща основната навигация. Връзки към социални мрежи, формуляр за обратна връзка и така нататък. Фиксирано оформление. Фиксирано оформление означава, че независимо от разделителната способност на екрана на потребителя, вашият сайт винаги ще заема еднаква ширина. Цялостно оформление. Цялостно оформление означава, че страницата на сайта ще се опита да заеме цялото налично пространство на екрана на потребителя, като се приспособи към разделителната способност. В този контекст си струва да се разберат понятия като Responsive Web Design и адаптивен уеб дизайн. Първата концепция се вписва в концепцията за „цялостен“ и означава, че когато промените размера на екрана, вашият сайт се адаптира към него.
Изработка на основната страница
Втората концепция означава, че по време на изработката на уебсайта вие определяте основните резолюции. Тоест размерите на екрана, към които вашето съдържание ще се адаптира. И в двата случая трябва да проектирате не едно, а няколко оформления, които да съответстват на различни резолюции на екрана. Често се създават 3 оформления за резолюциите на iPhone, Android Phone, iPad, Android Tablet и Desktop. Защо красивия дизайн създава множество оформления вместо само едно? Когато разработват оформление за мобилна версия на даден сайт, те се опитват да изведат основното съдържание на преден план. Така че навигационното меню много често е скрито. Скрити са големите банери и декоративни елементи, съдържателните блокове обикновено се поставят един под друг. На предварително съставено оформление можете просто да решите кои елементи да оставим на мобилния и кои да скрием.
Модулна мрежа
Преди да изготвите диаграма на проекта, също така е необходимо да разберете концепцията за модулна мрежа. Модулната решетка предполага разделяне на страницата на отделни колони вертикално. Подреждане на съдържанието, когато се разработва оформление на дизайна, точно по тази решетка. Най-популярната система е Grid System, която максимално разделя страницата на 12, 16 и 24 колони. Решетката е с максимална ширина 960 пиксела. Това решение се основава на факта, че по време на създаването на мрежата повечето модерни монитори са имали резолюция от поне 1024 на 768 пиксела. Създаването на оформление въз основа на тази мрежа в бъдеще ще помогне за ускоряване на процеса на разработка. Също така си струва да се отбележи, че при разработването на красиво оформление на страницата има концепция за максимална ширина. Това твърдение се основава на удобството за възприемане на информация. Ако приемем, че нашият сайт няма максимална стойност по ширина, тогава на големите монитори информацията ще бъде много разтегната и ще бъде неудобно да се чете.
Модулната решетка
Как се прави сайт. Най-често те са ограничени до ширина от 1280 пиксела. Модулната решетка 960GS отговаря на концепцията за фиксиран дизайн. А за красив дизайн можете да обърнете внимание на адаптацията на същата решетка или да използвате мрежа. Благодарение на модулната мрежа, съдържателните блокове и елементи ще бъдат разположени на определено разстояние един от друг. Те ще имат разделителна ширина, която ще бъде приятна визуално за потребителя в бъдеще. Също така няма да му създава неудобства при възприемане на сайта. Модулната мрежа всъщност представлява вид визуална абстракция, визуално разделяне на страница на колони с еднаква ширина с еднакви отстъпи между тях. Можете да визуализирате този модел с помощта на водачи или отделен слой, на който тези колони ще бъдат показани. Това е точно решението, което ще намерите в мрежовите шаблони от 960gs.