Изработка на сайт
Какво е уеб разработка и как работи? Изработка на сайт. Уеб разработката е процес на изграждане, програмиране и поддържане на уебсайтове и уеб приложения. Разработчиците на уебсайтове използват различни езици за програмиране, като HTML, CSS и JavaScript, за разработване на уебсайтове и уеб приложения. Уеб разработката се отнася до процеса на създаване на уебсайтове в Интернет. Терминът „уеб разработка“ е сравнително широк в своето приложение. Бихте могли да създадете една страница на уебсайт от шаблон на WordPress или можете старателно да разработите масивен уебсайт с хиляди оригинални страници — и технически и двете биха се считали за уеб разработка.
Предна изработка на сайт
Каква е разликата между front-end разработка и back-end разработка? Когато създавате уебсайт, това е малко като проектиране на къща. От една страна, искате да разгледате боядисването на стените, монтирането на плотовете и поставянето на килима. Но под всичко това, вие също трябва да положите всички тръби и кабели, които позволяват вашите комунални услуги да функционират. По същия начин уебсайтът обикновено функционира на две нива – преден край и бек-енд: Предната изработка на сайт се отнася до елементите на повърхностно ниво, нещата, които можете да видите: формат на страницата, цветови схеми и т.н. Back-end разработката е мястото, където излагате всички задкулисни, технически елементи на вашия сайт. Ако вашият сайт разполага с галерия с изображения, например, трябва да съхранявате тези файлове с изображения някъде – и разработката в задния край е мястото, където настройвате това място за съхранение.
Каква е разликата между уеб разработка и уеб дизайн?
Когато внедрите разработка както отпред, така и отзад на уебсайт, това се нарича разработка с пълен стек. Може също да сте чували термина „ уеб дизайн “ и двата термина имат подобно значение. Хората са склонни да използват „уеб разработка“ за обозначаване на повече технически елементи и „уеб дизайн“ за обозначаване на повече визуални или повърхностни функции. Може да намерите видеоклипове за уеб дизайн и разработка в Goole, ако искате да научите повече.
Защо уеб разработката е важна?
Изработка на сайт. Уеб разработката е критичен елемент във всяка дигитална маркетингова кампания, защото вашият уебсайт е в основата на целия ви онлайн маркетинг. Вашите платени реклами, социални медии и имейл кампании в крайна сметка водят потребителите обратно на вашия сайт. Компоненти на уеб разработката. Преди да се потопим в стъпките на процеса на уеб разработка, трябва да знаете основните компоненти на уеб разработката, които допринасят за вашия уебсайт. Първо ще разгледаме какво означава да се създаде уебсайт, а след това ще разгледаме някои различни видове процеси на уеб разработка. Прочетете, за да научите повече!
Терминология на уебсайта
Когато се занимавате с уеб разработка, вие създавате уебсайт – но какво точно означава това? Най-добрият начин да отговорите на този въпрос е просто да прегледате известна терминология. Уебсайтът е файл, съхраняван на сървър, който съдържа множество уебсайтове. Тези сървъри са свързани чрез интернет. Когато посетите уебсайт, вие го посещавате с помощта на браузър –– програма, предназначена да зарежда и показва уебсайтове на вашия екран от сървъри. Може също да чуете браузърите да се наричат клиенти. Всичко това може да бъде полезно да знаете, когато изучавате уеб разработката, тъй като голяма част от процесите са центрирани около вашия браузър и сървър.
Ръчно кодиране срещу CMS
Когато правите изработка на сайт, имате две основни опции за това как да го направите: Кодиране от нулата или използване на конструктор на уебсайтове. Когато кодирате от нулата, вие разработвате целия уебсайт от самото начало. Ако решите да използвате конструктор на уебсайтове, вие използвате система за управление на съдържанието (CMS), за да го създадете от предварително съществуващ модел. CMS ви дава основните градивни елементи на уебсайт и ви позволява да ги сглобите, без да се налага да знаете задълбочено кодиране. С други думи, CMS обработва кодирането вместо вас предварително – вие просто подреждате елементите на повърхностно ниво. Докато използването на CMS е много полезно, ако не знаете нищо за кодирането, ръчното кодиране ви дава възможност да създадете по-персонализиран уебсайт за вашия бизнес.
Процесът на уеб разработка
Когато сте готови да разработите уебсайта си, ще искате да следвате определена поредица от стъпки, за да осигурите оптимални резултати. За следващия раздел от нашия преглед на уеб разработката, ето описание в шест стъпки на процеса на уеб разработка! Разработете план. Първото нещо, което трябва да направите, преди да разработите уебсайт, е да съставите план. Не започвайте веднага да създавате начална страница — отделете време, за да разберете какво искате за вашия сайт. Най-добрият начин да направите това е да изброите конкретни цели. Някои общи цели са неща като „позволяват на потребителите да купуват нашите продукти на нашия сайт“ и „образоват потребителите за нашите продукти и услуги“. Може също да имате цели като „да запознаете потребителите с членовете на нашия екип“. След това помислете до кого се опитвате да достигнете със сайта си. Кой ще посети вашия сайт? Какво ще искат да намерят? През останалата част от процеса на разработка, дръжте целите и целевата си аудитория в челните редици на ума си.
Създайте карта на сайта
След като сте измислили някои общи цели, можете да започнете да планирате действителното оформление на вашия сайт. Най-добрият начин да направите това е да създадете карта на сайта, където просто планирате всички различни секции и страници, които ще съставят вашия сайт – да не се бърка с XML карта на сайта. Можете да направите карта на сайта онлайн или просто да използвате химикал и хартия. Вие просто се опитвате да визуализирате как всички страници на вашия сайт ще бъдат организирани и свързани помежду си. В крайна сметка тази карта на сайта ще бъде ключът към създаването на ефективна настройка за навигация на вашия сайт, позволявайки на потребителите лесно да се ориентират в него.
Закупуване на домейн
Следващата стъпка е да регистрирате име на домейн. Вашето име на домейн е URL адресът на вашия сайт. За бизнес уебсайт най-добрият подход е просто да използвате името на бизнеса си като име на домейн. Можете да потърсите в хостинг като Jump.bg избери и запази домейн името на своя нов проект, за да видите дали името на вашия домейн е налично. Може да се наложи да промените и коригирате името си, за да намерите наличен домейн. От там ще трябва да изберете хост на уебсайт. Когато създавате име на домейн, опитайте се то да бъде ясно свързано с вашата марка и го поддържайте кратко, ако е възможно – по-дългите имена на домейни са по-трудни за запомняне от потребителите. Ако използвате конструктор на уебсайтове като WordPress, можете също да регистрирате името на вашия домейн чрез него.
Изградете своя бекенд
Веднага щом разберете оформлението на вашия уебсайт, можете да започнете да кодирате. Както беше отбелязано по-рано, можете да изберете да използвате CMS като WordPress, за да направите това. Ако е така, можете да използвате вече съществуващи градивни елементи или дори шаблони, за да създадете своя сайт, но имайте предвид, че уебсайтът ви няма да бъде толкова уникален, колкото би бил, ако го създадете от нулата. Или разгледайте нашите услуги за уеб дизайн на WordPress и ние ще го изградим от нулата за вас.
Опции за шаблон на уебсайт
Каквото и да правите, просто вземете шаблон и променяйте думите на страницата. Шаблоните трябва да служат като отправна точка, така че искате да ги промените в нещо ново и оригинално, за да създадете уникален дизайн. Ако решите да го кодирате ръчно, вероятно ще откриете, че използвате три инструмента за уеб разработка — HTML, CSS и JavaScript. И трите от тези програми ви позволяват да изградите уебсайт от код, като HTML формира градивните елементи, а другите два инструмента подобряват основния код. След като първоначалното ви кодиране е готово, ще искате да започнете да оптимизирате други елементи на вашия back-end, което включва вземане на решение къде ще хоствате сайта си и как ще бъде организиран и извлича данни.
Процес на бек-енд оптимизация
Процесът на бек-енд оптимизация е подробен и технически, но ето някои от нещата, които можете да очаквате да направите: Настройте формуляри за събиране на данни. Съхранявайте файлове с изображения. Настройте бисквитки на конкретни страници. Back-end оптимизацията е много важна стъпка в процеса на разработка, особено ако потребителите могат да правят покупки на вашия сайт – въведените от тях данни трябва да се съхраняват някъде.
Изградете своя преден край
След изграждането на задния край на вашия сайт, естествената следваща стъпка е да преминете към предния край. Това означава да настроите частта от вашия сайт, която потребителите ще виждат, когато го посетят – тапетите и плотовете на къщата на вашия уебсайт. Ако използвате CMS, по същество прескачате направо до тази стъпка, избирайки цветови схеми и премествайки елементи на страницата, вместо да кодирате сайта си. От друга страна, ако кодирате от нулата, първо трябва да изградите своя код и след това да добавите елементи към уебсайта си.
Стартирайте уебсайта си
Когато изграждате уебсайта си, направете сайта си удобен за потребителя и визуално се брандирайте по време на тази стъпка. След като сте изпълнили всички горни стъпки, всичко, което остава да направите, е да стартирате вашия сайт! Разбира се, първо ще искате да проведете някои тестове, за да проверите дали всичко в него работи правилно. Но след като сте сигурни, че всичко е наред, можете да го направите публично достояние. Оттам можете да продължите да актуализирате и да направите оптимизация, за да помогнете на вашия сайт да се класира по-добре при търсене и да постигнете по-добри резултати за вашия бизнес.